Prezesi Związku Cyfrowa Polska oraz Polskiego Towarzystwa Informatycznego zapraszają na kolejne, 9. już spotkanie 15 grudnia w godz. 14:00-16:00. Tym razem będziemy mieli przyjemność gościć redaktor Sylwię Czubkowską, autorkę niedawno wydanej książki „Chińczycy trzymają nas mocno. Pierwsze śledztwo o tym, jak Chiny kolonizują Europę, w tym Polskę”.
Będzie więc okazja, by porozmawiać o tym, jak Chiny „Wabią pieniędzmi, perspektywą ogromnego rynku zbytu i tanimi rozwiązaniami technologicznymi. (…) Przejmują fabryki, legendarne marki motoryzacyjne, media. Pozyskują informacje o naszym życiu z mediów społecznościowych, telefonów, komputerów, a nawet odkurzaczy i oczyszczaczy powietrza. Korumpują władzę na wszystkich szczeblach (…)”.
Autorka tej wnikliwej analizy, Sylwia Czubkowska, jest redaktorką prowadzącą magazynu Spider’s Web+ i współprowadzącą podcast Techstorie w radiu TOK FM. Publikuje w takich pismach jak „Gazeta Wyborcza”, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Przekrój”. Czterokrotnie nominowana do nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne, m.in. za tekst „Afera Huawei w Polsce: Nieznana historia Staszka W. i Piotra D. z chińskim wywiadem w tle”.
Więcej o aspekcie technologicznym polityki chińskich firm można przeczytać w ekspertyzie Izby Rzeczoznawców PTI pt. „Zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa sieci telekomunikacyjnych w Polsce ze strony potencjalnych dostawców wysokiego ryzyka”. Materiał powstał na zamówienie Akademii Sztuki Wojennej i jest dostępny na stronie PTI.
Po wystąpieniu naszej głównej gościni zaplanowaliśmy debatę. Tym razem uczestnicy webinaru będą mieli możliwość zgłaszania pytań do dyskusji w trakcie rejestracji. Wśród tych, którzy podniosą najciekawsze kwestie rozlosujemy książki z autografem autorki.
Na postawione w dyskusji pytania, poza redaktor Sylwią Czubkowską, odpowiedzą:
- Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz, Kierownik Katedry Prawa Informatycznego Akademii Sztuki Wojennej, wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i Akademii Sztuki Wojennej, Dyrektor ACPC, członek Rady ds. Cyfryzacji oraz nowo powołanej Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności przy Prezydencie RP;
- dr Marcin Adamczyk z Uniwersytetu Wrocławskiego, politolog który w swoich pracach formułuje teoretyczne ramy dla rywalizacji hegemonicznej, w tym dotyczącej Chin i USA;
- Wiesław Paluszyński, Prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego i współautor ekspertyzy dotyczącej dostawców wysokiego ryzyka;
- Michał Kanownik, Prezes Związku Cyfrowa Polska;
Dyskusję poprowadzi Jarosław Mojsiejuk, prawnik i manager w HPE, współpracownik Operatora Chmury Krajowej, ekspert Rady ds. Cyfryzacji.
Zapraszamy do udziału w webinarze. Obowiązuje rejestracja przez formularz na stronie https://sdsi.pl/webinaria/w9-chinczycy-trzymaja-nas-mocno/#rejestracja.