Dane dostępowe do spotkania:
Kod dostępu: jTqmVC
O prelegencie:
prof. dr hab. med. Rafał Niżankowski
Lekarz specjalista – angiolog, internista. Absolwent wydziału lekarskiego Akademii Medycznej w Krakowie w 1972 r. Przez 14 lat kierował Oddziałem Intensywnej Terapii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie do 1989r. W latach 1989 do 1994 dyrektor departamentu Nauki i Kształcenia w Ministerstwie Zdrowia. Po powrocie do Uniwersytetu Jagiellońskiego zajął się tworzeniem Kliniki Angiologii, którą następnie kierował do emerytury. Badania naukowe – pierwsze na świecie podanie prostacykliny ochotnikom i pacjentom. Główny obszar badań – choroby naczyń. Kierując kliniką wprowadził w niej systematyczny rejestr wszystkich pacjentów poddanych zabiegom wewnątrznaczyniowym.
W czasie pracy w Ministerstwie Zdrowia szczególnie zainteresował się problematyką jakości opieki medycznej i oceną technologii medycznych. Efektem tego było utworzenie Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, które od 1997 r. prowadzi Akredytację Szpitali. W latach 2004-2005 jako wiceminister zdrowia inicjował powstanie Agencji Oceny Technologii Medycznych. Od 2015 pracował na ustawą o jakości opieki zdrowotnej, koncentrując się na potrzebie upowszechnienia klinicznych rejestrów jakości. Ustawa ostatecznie bez jego udziału została gruntownie wypaczona.
Od 2020r. związany z fundacją Sano Science Computational Medicine, w której koncentruje się na opracowaniu warunków jakie powinno spełniać innowacyjne narzędzie informatyczne ułatwiające tworzenie i prowadzenie rejestrów klinicznych.