WaMa EDIH (European Digital Innovation Hub)

Głównym celem projektu jest wzrost konkurencyjności polskich, lokalnych firm oraz poprawa jakości usług biznesu w województwie warmińsko-mazurskim i mazowieckim poprzez zwiększenie poziomu transformacji cyfrowej z uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej.

Informacje szczegółowe o projekcie

Założenia i finansowanie

WAMA EDIH będzie działać jako punkt kompleksowej obsługi, oferujący zestaw usług pozwalających umieścić klientów EDIH w innowacyjnym cyfrowym ekosystemie, podnosić i rozwijać ich kompetencje, poznawać i testować najlepsze innowacyjne technologie dzięki dostępności w Konsorcjum technologii i zaplecza badawczo-rozwojowego, a wreszcie skorzystać z możliwości pozyskania środków finansowych na ich wdrożenie i dalszy rozwój. Projekt finansowany jest ze jest finansowany ze środków Programu Europa Cyfrowa  oraz ze środków programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027. Dofinansowanie KE/DEP wynosi 2 257 125,95 EUR, dofinansowanie FENG – 10 646 863,00 PLN. Koordynatorem projektu jest Fundacja Koalicji na rzecz Polskich Innowacji, a jednym z partnerów – Polskie Towarzystwo Informatyczne.

Cele projektu

Cele szczegółowe projektu obejmują: Cel 1 – stymulowanie wzrostu dojrzałości cyfrowej dla MŚP, zwłaszcza z sektorów Robotics, EdTech, SmartCity, IoT i AgriTech. Dzięki trafnej diagnozie potrzeb opartej na badaniu dojrzałości cyfrowej, każdy beneficjent (grantobiorca) otrzyma indywidualną ścieżkę współpracy w zakresie rozwoju i wdrażania technologii AI, Cyberbezpieczeństwa, Zaawansowanych Umiejętności Cyfrowych, Infrastruktury Usług Cyfrowych oraz HPC. Cel 2 – tworzenie ekosystemu innowacji cyfrowych poprzez współpracę z innymi EDIHami, lokalnymi ośrodkami Enterprise Europe Network, klastrami, organizacjami wspierającymi innowacyjną przedsiębiorczość oraz władzami lokalnymi, a także poprzez kojarzenie współpracy pomiędzy firmami. Cel 3 – zwiększenie dojrzałości rynku, zwiększenie potencjału innowacyjnego rynku i sektorów poprzez działania poprawiające poziom wykorzystania funduszy europejskich i wszystkich dostępnych instrumentów finansowych. Cel 4 – podniesienie świadomości firm w zakresie Twin Transition – transformacji cyfrowej i zielonej jednocześnie.

Działania w ramach projektu

Powyższe cele osiągane będą poprzez:

  • Audyt technologiczny przedsiębiorstwa identyfikujący i diagnozujący deficyty w obszarze cyfryzacji oraz potrzeby związane z cyfryzacją procesów. Wartość: identyfikacja obszarów deficytowych w zakresie transformacji cyfrowej przy wsparciu ekspertów biznesowych i akademickich.
  • Działania związane z identyfikacją szans transformacji cyfrowej oraz opracowywaniem i testowaniem innowacyjnych rozwiązań w oparciu o najnowsze technologie. Wartość: prezentacja rozwiązań dostępnych dla MŚP oraz transfer wiedzy w obszarze ich funkcjonowania przy wsparciu ekspertów biznesowych i akademickich.
  • Rozwój biznesu związany z pomocą firmom we wdrażaniu ich rozwiązań, ocenie zastosowań biznesowych i zarządzaniu wynikającymi z nich zmianami. Wartość: inwestycja w rozwój z wykorzystaniem know-how środowiska startupowego i/lub naukowego, definiowana jako odpowiedź na wyzwanie MŚP.
  • Kształtowanie umiejętności związanych z budowaniem kompetencji cyfrowych poprzez rozwój kapitału ludzkiego. Wartość: zrównoważony rozwój oparty na wiedzy i wsparciu ekspertów z zakresu transformacji cyfrowej i zarządzania zmianą w organizacji, re-skillingu i upskillingu.
  • Tworzenie sieci opartej na transformacji cyfrowej, dzieleniu się wiedzą oraz dostępnymi zasobami technicznymi i technologicznymi. Wartość: kontakt z siecią EDIH – ekosystemem wiedzy i wsparcia.

Zakres zadań Polskiego Towarzystwa Informatycznego jako partnera projektu

W ramach projektu Polskie Towarzystwo Informatyczne zajmuje się obszarem audytu MMŚP. Oferujemy następujące usługi:

  • Audyty dotyczące zarządzania procesami IT (ISO/IEC 20000, COBIT), zarządzania jakością (ISO 9001) lub bezpieczeństwem informatycznym (ISO/IEC 27001, PCI DSS, FIPS)
    Audyt jest niezależną oceną stanu bieżącego i odpowiada na pytanie „gdzie jesteśmy” w określonym aspekcie będącym kryterium audytu (standard, punkt odniesienia, model). Wynik audytu stanowi pewnego rodzaju bilans otwarcia, który zawiera zestawienie mocnych i słabych stron zgodnie z kryterium audytu. Tym samym audyt należy rozpatrywać jako działanie poprzedzające decyzję o podjęciu inicjatywy lub działań związanych z kryterium audytu.
  • Opiniowanie / doradztwo ekspertów dziedzinowych dla projektów z sektora MŚP
    Usługa ta jest odpowiedzią na potrzebę klienta, który powinien określić obszary, w których występuje niepewność. Opiniowanie/doradztwo tym różni się od audytu, że często ma znacznie bardziej sprecyzowany charakter. Audyt bazuje na próbkowaniu i daje ocenę ogólną. Opiniowanie/doradztwo odpowiada na konkretne pytania lub problemy.
  • Studium wykonalności zaawansowanych projektów transformacji cyfrowej
    Studium wykonalności jest kompleksowym opracowaniem dającym racjonalne podstawy do uruchomienia projektu. Jest to pierwszy krok, który powinien poprzedzić każdy złożony/zaawansowany projekt. Studium wykonalności pozwoli na uniknięcie wielu problemów, które mogą wystąpić w trakcie realizacji projektu dzięki poznaniu projektu i otoczenia, w jakim będzie on realizowany. Brak takiego rozpoznania może prowadzić do straty czasu i pieniędzy, skutkujących często utratą opłacalności i celowości dalszej realizacji projektu.
  • Wycena sprzętu i WNIP
    Wycena sprzętu i wartości niematerialnych i prawnych ma istotne znaczenie w wielu sytuacjach, takich jak: likwidacja składników majątkowych przedsiębiorstw, łączeniu (aport) czy podejmowaniu innych inicjatyw.
 

PO WIĘCEJ INFORMACJI ZAPRASZAMY NA STRONĘ: https://koalicjadlainnowacji.pl

Obowiązkowe oznakowanie projektu WAMA EDIH - znak Europejskich Funduszy dla Innowacyjnej Gospodarki, Unii Europejskiej, Rzeczpospolitej Polskiej

TAGI