Konkursy organizowane cyklicznie
GEEK
Zapraszamy do rywalizacji uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych pod opieką nauczycieli, a zadaniem tych zespołów było stworzenie scenariusza lub prototypu cyfrowej gry edukacyjnej.
Geniallne Miejsca
Zadanie polega na przygotowaniu prezentacji w postaci gry lub escape-roomu na temat okolicy, gdzie znajduje się Placówka uczniów. Można opracować wybitną postać z regionu, ciekawe miejsce historyczne lub przyrodnicze, legendę, miejsce kultu.
Prace magisterskie
Konkurs przeprowadzany od 1984 roku dla studentów przez Oddział Dolnośląski PTI. Obejmuje prace magisterskie i dyplomowe pod kątem zastosowań zaawansowanych metod informatyki.
Książki informatyczne
Celem nagrody jest uhonorowanie autorów szczególnie wartościowych opracowań z zakresu informatyki i jej zastosowań oraz dostarczenie środowisku polskich informatyków informacji o publikacjach zasługujących na jego szczególną uwagę.
Nagroda im. Lipskiego
Nagroda dla pracowników, doktorantów, studentów krajowej szkoły wyższej lub innej instytucji prowadzącej badania naukowe w zakresie informatyki. Oryginalnie laureatami mogły zostać osoby w wieku do 30 lat, a od 2022 roku, w nowej edycji Nagrody, do 35 lat.
Konkurs Bóbr
Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.
ISLP - edycja Polska
Konkurs jest zespołowy: 1-5 uczniów, grupy reprezentuje nauczyciel. Zadaniem w konkursie jest przeprowadzenie badania (ankieta, doświadczenie, itp.) na dowolny temat i na jego podstawie przygotowanie plakatu naukowego w wersji elektronicznej.
Prof. Pawlak Award
Nagroda konferencji FedCSIS upamiętnia prof. Zdzisława Pawlaka, autora teorii zbiorów przybliżonych (Rough sets). Organizatorzy przyznają nagrodę w 4 kategoriach – dla autora najlepszego wystąpienia, dla młodego naukowca, dla projektu naukowo-przemysłowego oraz międzynarodowego.
Data Mining Competition
Organizatorzy konferencji FedCSIS w każdej edycji ogłaszają nieco inne wyzwanie. W przeszłości uczestnicy mieli np. za zadanie stworzyć system do przewidywania kosztów realizacji kontraktów biznesowych, monitorowania dużej infrastruktury IT czy przewidywania współczynników zwycięstwa w popularnych grach.
Temporal Image Caption Retrieval Competition
To nowy konkurs w edycji FedCSIS 2023. Zadanie polega stworzeniu modelu multimodalnego, łączącego przetwarzanie obrazów i tekstów. Tego typu systemy umożliwiają czyli pobieranie obrazu dla zapytania tekstowego lub pobieranie tekstu powiązanego z danym obrazem.
PolEval Competition
Uczestnicy konferencji FedCSIS mogą zgłaszać do konkursu narzędzia do przetwarzania języka polskiego. Zadania konkursowe obejmują: przewidywanie interpunkcji na podstawie języka mówionego, rozpoznawanie i przetwarzanie skrótów, wyszukiwanie odpowiednich fragmentów tekstu.
Center for Artificial Intelligence Challenge on Conversational AI Correctness
Celem konkursu jest stworzenie modeli przetwarzania języka naturalnego, odpornych na błędy w rozpoznawaniu mowy. Konkurs nadzorują naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i centrum badawczego Samsung Polska.