Krzysztof Diks

Matematyk i informatyk, profesor nauk matematycznych. Specjalizuje się w algorytmach i strukturach danych, obliczeniach równoległych i rozproszonych oraz w teorii grafów. Profesor zwyczajny i były dyrektor Instytutu Informatyki Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2016−2021 przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Popularyzator informatyki i wychowawca wielu medalistów międzynarodowych olimpiad informatycznych.

Studia informatyczne ukończył na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie następnie został zatrudniony i zdobywał kolejne awanse akademickie. Habilitował się w 1998 na podstawie oceny dorobku naukowego i rozprawy pt.„Algorytmy komunikacji w sieciach z usterkami”. Tytuł naukowy profesora nauk matematycznych otrzymał w 2007.

Członek Komitetu Informatyki PAN oraz Rady do spraw Informatyzacji Edukacji. Od stycznia 2016 pełnił funkcję przewodniczącego Polskiej Komisji Akredytacyjnej V kadencji (2016–2019). W poprzedniej kadencji PKA (2012–2015) był przewodniczącym Zespołu Nauk Ścisłych. Jest członkiem rady Centrum Otwartej i Multimedialnej Edukacji UW. Współautor wytycznych kształcenia informatycznego z roku 2007. Był inicjatorem pierwszego internetowego konkursu programistycznego „Pogromcy Algorytmów”, którego kontynuacją jest obecnie konkurs „Potyczki Algorytmiczne”.

Jest wychowawcą kilkudziesięciu medalistów międzynarodowych olimpiad informatycznych. Opiekun i nauczyciel mistrzów świata w programowaniu zespołowym w latach 2003 i 2007. Współorganizator Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym w Warszawie (2012). Od 1993 członek, a od 1999 przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Informatycznej.

Wraz z Lechem Banachowskim i Wojciechem Rytterem napisał bardzo popularny i wielokrotnie wznawiany podręcznik „Algorytmy i struktury danych” (Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 2006). Ponadto jest współautorem tłumaczeń na język polski klasyki literatury algorytmicznej, m.in. „Wprowadzenia do algorytmów” Thomasa H. Cormena oraz „Sztuki programowania” Donalda Knutha.

Swoje prace publikował w takich czasopismach jak m.in. „Journal of Algorithms”, „SIAM Journal on Computing” „Parallel Processing Letters”, „SIAM Journal on Discrete Mathematics” oraz „IEEE Transactions on Computers”.

za: https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Diks