IV Kongres Futurologiczny to trzydniowa konferencja kulturalno-naukowa, która odbędzie się w dniach 13-15 września w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 w Krakowie, pod patronatem PTI. Wydarzenie, nawiązujące w swej formule do literackiej i filozoficznej myśli Stanisława Lema, w tym roku stanowi również integralny element obchodów 150 rocznicy urodzin Jerzego Żuławskiego, prekursora polskiej literatury science fiction i pomysłodawcy napędzanego elektrycznością łazika księżycowego.
Konferencja – poprzez bogaty program wystąpień oraz prezentacji – ma na celu promowanie rodzimej, szeroko pojętej działalność twórczej na polu fantastyki naukowej, a także integrowanie naukowców, artystów, autorów i odbiorców kultury. Kongres Futurologiczny jest również zwieńczeniem corocznego ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie science fiction. W ramach wydarzenia oraz promocji autorów odbędzie się premierowa prezentacja corocznej antologii polskiej fantastyki naukowej „Ku Gwiazdom”, przygotowanej przy współpracy Fundacji z Wydawnictwem IX, będącej owocem wspomnianego konkursu.
Program wydarzenia realizowanego w zabytkowych salach Pałacu Potockich podzielony zostanie na Blok Kultury i Blok Nauki, z których każdy składał się będzie z tematycznych klastrów odpowiadających konkretnym dziedzinom, takim jak Literatura, Sztuki Audiowizualne, Media Cyfrowe i Gry, Cybernetyka, Fizyka i Astronomia oraz Zrównoważony Rozwój. W panelu pt. „Informatyzacja kosmosu. Łączność i przetwarzanie danych” wystąpi Prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego, Wiesław Paluszyński.
Pierwszy dzień Kongresu Futurologicznego poświęcony zostanie w całości edukacji. We współpracy z Narodowym Centrum Kultury zorganizowana zostanie też dydaktyczno-warsztatowa część programu przeznaczona dla maturzystów, studentów oraz nauczycieli. Jako jedną z głównych atrakcji organizatorzy planują, we współpracy z AGH Space Systems, zaprezentowanie na dziedzińcu Pałacu Potockich łazików planetarnych „Kalman” i „Legendary” oraz jedynej w Polsce rakiety na paliwo hybrydowe „Turbulencja”.
Wydarzenie organizowane jest przez Polską Fundację Fantastyki Naukowej we współpracy z Wydawnictwem IX oraz Krakowskim Biurem Festiwalowym operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Więcej informacji znaleźć można na stronie: https://kongres.pffn.org.pl/