Strona główna70-lecieJerzy Nowak opowiada o historii polskiej informatyki w „Wyborczej”

Jerzy Nowak opowiada o historii polskiej informatyki w „Wyborczej”

-

Zapraszamy do lektury bardzo ciekawego wywiadu z Jerzym S. Nowakiem, przewodniczącym Sekcji Historycznej PTI, o początkach informatyki w Polsce i jej rozwoju przez kolejne dekady. Redaktor Sylwia Czubkowska z Gazety Wyborczej przeprowadziła tę rozmowę z okazji jubileuszu 70-lecia polskiej informatyki, który obchodziliśmy w ubiegłym roku.

Jerzy S. Nowak, jak zawsze barwnie, opowiada o pionierskich czasach – powstaniu Grupy Aparatów Matematycznych w 1948 r. i żmudnych próbach budowy pierwszego komputera w zrujnowanym po wojnie kraju. Części maszyn cyfrowych pochodziły m.in. z fabryki karabinów, były przemycane z ZSRR, a także kupowane w… kiosku. Kolejne konstrukcje przysparzały polskim naukowcom doświadczenia, które zaowocowało w końcu hitem eksportowym krajowego przemysłu komputerowego – czyli serią maszyn z rodziny Odra.

Nie zabrakło także historii dotyczących zakupu licencji na maszyny zachodnie i wdrożenia ich do produkcji mimo ograniczonego dostępu do dokumentacji. CoCom – Coordinating Committee for Multilateral Export Control – pilnował, aby kraje bloku wschodniego pozostawały co najmniej 7-8 lat w tyle w stosunku do poziomu technologicznego Zachodu.

Poza sprzętem polska informatyka może pochwalić się doskonałymi systemami stworzonymi w latach 70. i na początku 80. Wystarczy wymienić system ewidencji ludności, czyli wciąż wykorzystywany PESEL. Nadal działa także SYMLEK – pozwalający kontrolować pogłowie krów, ich rodowód i przeznaczenie – oraz System Banku Krwi.

Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę: http://wyborcza.pl/7,156282,24506327,pierwszy-polski-komputer-zbudowalismy-z-poniemieckiego-zlomu.html

Najważniejsze informacje

Informacje z oddziałów