Nowa „Domena” to kolejna porcja ciekawych tekstów o technologii i jej społecznych implikacjach. Tematem przewodnim numeru jest artykuł „Symbiont w mózgu” autorstwa Piotra Kościelniaka. Autor analizuje przełomowe osiągnięcia firmy Neuralink Elona Muska, opisując przypadki osób sparaliżowanych, które dzięki neuroimplantom odzyskały możliwość komunikacji, a nawet zdolność do sterowania komputerem wyłącznie za pomocą myśli. Kościelniak zestawia przykłady użycia nowoczesnych technologii w medycynie z rozważaniami na temat transhumanizmu i potencjalnej nierówności społecznej wynikającej z dostępu do „cyborgizacji”.
Jak zwykle piszemy także o cyberbezpieczęństwie, ochronie danych oraz historii informatyki. Tomasz Kulisiewicz przygotował tekst poświęcony ewolucji komputerów od wielkich systemów mainframe po pierwsze mikrokomputery, ukazując przemiany w architekturze sprzętowej i ich wpływ na społeczną percepcję technologii.
W numerze nie zabrakło także materiałów o współczesnych rozwiązaniach, które już zmieniają naszą rzeczywistość lub wkrótce będą miały na nią ogromny wpływ. W tym numerze znajdziecie materiał o rozwoju komputerów kwantowych w Polsce, a także relację z konferencji, której tematami przewodnimi było zastosowanie AI w medycynie i cyberbezpieczństwie. Wydarzenie organizowane było przez PTI i SEP z okazji Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego.
Pod koniec wydania zamieszczamy jak zwykle felietony – Wiesław Paluszyński pisze o tym, że Wielki (amerykański) Brat czuwa, a Michał Ogórek zastanawia się, jakie wnioski z hiszpańskiego balckoutu wyciągnęła ludzka i sztuczna inteligencja.
Zapraszamy do lektury!