Sekcja Aktualne Wyzwania Sztucznej Inteligencji (AWSI) przy PTI została powołana w 2023 roku z misją rozwijania odpowiedzialnych i etycznych systemów AI w Polsce. Co osiągnęliśmy przez ten rok i do planujemy dalej?
Celem Sekcji AWSI jest promowanie standardów etycznego projektowania i wykorzystywania AI, wspieranie kształcenia przyszłych specjalistów, edukacja najmłodszych, a także wzmacnianie współpracy między światem nauki, biznesem i sektorem publicznym. Działalność AWSI budzi zainteresowanie, dzięki czemu Sekcja urosła i liczy ponad 40 członków. Jest to bardzo interdyscyplinarne grono, składające się między innymi z prawników, etyków, inżynierów, przedstawicieli administracji państwowej. Dzięki połączeniu różnych perspektyw możemy budować zrównoważone, odpowiedzialne, ale i biznesowo realistyczne podejście do AI. Nasze działania wychodzą daleko poza społeczność skupioną wokół PTI, pozwalając dotrzeć do szerokiego grona odbiorców w Polsce, m.in. dzięki uczestnictwu w licznych konferencjach.
Z okazji pierwszej rocznicy działalności Sekcji Aktualne Wyzwania Sztucznej Inteligencji, zapytaliśmy Zarząd o refleksje na temat minionego roku.
Michał Nowakowski, Przewodniczący Sekcji, doktor nauk prawnych i specjalista prawa nowych technologii, docenia znaczenie naszego wkładu w budowanie świadomości w zakresie etyki AI: „W bieżącym roku aktywnie uczestniczyliśmy w spotkaniach Podkomisji stałej do spraw sztucznej inteligencji i przejrzystości algorytmów Sejmu RP, co pokazuje, że tematyka AI staje się niezwykle istotna. Na jednym z takich posiedzeń zaprezentowaliśmy dokument o znaczeniu etyki w projektowaniu systemów wykorzystujących AI. To wyjątkowa okazja, by nasz głos był słyszalny i chcemy korzystać z takich okazji, aby budować szerszą świadomość. Wierzymy, że nasze inicjatywy przyczyniają się nie tylko do zwiększenia świadomości, ale i tworzenia regulacji sprzyjających projektowaniu bezpiecznej i godnej zaufania AI.”
Maria Ganzha, członkini Zarządu, profesor Politechniki Warszawskiej, podkreśla, jak istotne było dla niej wsparcie działań edukacyjnych: „Zorganizowaliśmy w tym roku kilka znaczących spotkań i paneli dyskusyjnych, które były okazją do rozmowy o wyzwaniach związanych z AI. W ramach Klubów Informatyka PTI omawialiśmy m.in. wykorzystanie AI w zawodach kreatywnych oraz kwestię biznesowej opłacalności etyki. To właśnie takie wydarzenia pomagają budować świadomość realnych szans i zagrożeń, jakie niesie AI.”
Przemysław Biecek, członek Zarządu, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej, podkreśla wartość Sekcji dla kształcenia młodych specjalistów: „Jednym z działań sekcji jest opracowanie materiałów dydaktycznych zwiększających świadomość wyzwań związanych z kwestiami etycznymi w grupie twórców metod AI. Cykl seminariów “Etyka dla Inżynierów” testujemy na zajęciach z Wyjaśnialnej Sztucznej Inteligencji na Uniwersytecie Warszawskim. Nasi studenci poznają temat odpowiedzialnego tworzenia i użytkowania sztucznej inteligencji z perspektywy społecznej i technologicznej.”
A co dalej? Planujemy wzmocnienie aktywności edukacyjnych, również tych skierowanych do najmłodszych! Objęliśmy patronatem książkę „Luna i Sol” o etyce AI dla dzieci, opracowaną przez członka Sekcji, Wojciecha Bednaruka. Już w styczniu ruszamy z kolejnym spotkaniem Klubu Informatyka PTI, tym razem poświęconym wykorzystaniu AI w obszarze zdrowia.
“Jak sugeruje nazwa, AWSI zajmuje się aktualnymi wyzwaniami związanymi ze sztuczną inteligencją. Skupiamy się na obszarach, które naszym zdaniem potrzebują największego wsparcia, ale wiele działań podejmowanych w Sekcji jest spontanicznych, inspirowanych przez członków. To sprawia, że jesteśmy otwarci na nowe inicjatywy i pozwalamy realizować swoje pomysły, o ile tylko są zgodne z misją AWSI” – wyjaśnia Maria Ganzha.
Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy interesują się AI, niezależnie od doświadczenia zawodowego czy miejsca zamieszkania. Spotykamy się w trybie hybrydowym. Więcej o Sekcji >
Agata Cupriak
specjalistka ds. promocji Sekcji AWSI PTI