Polskie Towarzystwo Informatyczne, wspólnie z innymi organizacjami branżowymi (Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji, Stowarzyszeniem SoDA, ITCorner, Klaster ICT Pomorze Zachodnie) złożyło wniosek ws. zmiany wymaganej formy umowy dotyczącej praw autorskich. Obecnie, pod rygorem nieważności, wymagana jest forma papierowa (zgodnie z art. 53 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Postulujemy, aby przynajmniej w odniesieniu do programów komputerowych dopuszczana była forma elektroniczna lub dokumentowa.
Umowy zawierane drogą elektroniczną stały się obecnie standardem, ponieważ pandemia Covid przyspieszyła proces cyfryzacji i wprowadzenia elektronicznego obiegu dokumentów. Jest to szczególnie widoczne w branżach związanych z IT i nowoczesnymi technologiami. W tym sektorze często działania prowadzone są na skalę międzynarodową. Żądanie od zagranicznych partnerów podpisania umowy w formie papierowej budzi często zdziwienie i powoduje, że polskie firmy mogą być postrzegane jako anachroniczne. Procedowanie papierowych umów jest szczególnie uciążliwe w przypadku praw do programów komputerowych, bo często są one tworzone przez zespoły złożone z wielu osób, a znaczna ich część pracuje w oparciu o umowy B2B.
Jesteśmy przekonani, że rozwiązanie tych problemów zwiększy konkurencyjność polskich przedsiębiorców. W związku z tym złożyliśmy do Ministra Rozwoju i Technologii oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o stosowne zmiany legislacyjne. Szczegóły naszego stanowiska dostępne są w oficjalnym piśmie.