Andrzej Jacek Blikle

Profesor zwyczajny w Instytucie Podstaw Informatyki PAN, członek Sekcji Informatyki w Europejskiej Akademii Nauk (Academia Europaea). Członek założyciel PTI, członek Prezydium Zarządu Głównego (1981-1987), prezes Zarządu Głównego (1987-1993), od roku 1993 członek honorowy.

W latach 1970-1989 prowadził kursy akademickie z zakresu gramatyk generacyjnych, semantyki denotacyjnej i matematycznej teorii programowania na uniwersytetach w Warszawie, Waterloo (Kanada), Berkeley (USA), Linköping (Szwecja), Lyngby i Kopenhadze (Dania).

Jego książka Automaty i Gramatyki; Wstęp do lingwistyki matematycznej, PWN, Warszawa 1971 była pierwszą w Polsce i drugą na świecie monografią z zakresu teorii języków formalnych.

W latach 1990 – 2010 prowadził rodzinną firmę cukierniczą (zał. 1869), a od roku 1998 zaczął również nauczać zarządzania kompleksową jakością. Jego książka „Doktryna jakości” dostępna na www.moznainaczej.com.pl zajęła I miejsce w kategorii „Najlepszy poradnik ekonomiczny” w konkursie Economicus 2015 organizowanym przez „Dziennik Gazeta Prawna”, a także otrzymała nagrodę Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie „za najlepszą pracę z zakresu nauk o przedsiębiorstwie w latach 2014 – 2015”.

Jego najnowsza książka w wersji roboczej „Denotacyjna inżynieria języków programowania” (w wersji polskiej i angielskiej) jest dostępna do pobrania  na witrynie: http://www.moznainaczej.com.pl/inzynieria-denotacyjna, a także na portalach ResearchGate oraz Academia.edu.