Strona głównaAktualnościII numer „Domeny” – o znaczeniu danych, cyberbezpieczeństwie państwa, statusie naszego zawodu,...

II numer „Domeny” – o znaczeniu danych, cyberbezpieczeństwie państwa, statusie naszego zawodu, projektach edukacyjnych…

-

Przedstawiamy drugi numer nowego czasopisma problemowego „Domena” wydawanego przez Polskie Towarzystwo Informatyczne. Wobec wszechobecnego zalewu informacji i danych (o czym piszemy w tym wydaniu), proponujemy naszym czytelnikom wiarygodne i atrakcyjnie napisane teksty na tematy istotne dla branży IT.  Zachęcamy do prenumeraty elektronicznej, umożliwiającej stały dostęp do najnowszych artykułów: https://portal.pti.org.pl/domena/#prenumerata.

Temat przewodni najnowszego numeru to kondycja i postrzeganie zawodu informatyka. Podjęliśmy go w reakcji środowiska nhttps://kopia.pti.org.pl/wp-content/uploads/2022/07/6.-Budowanie-odpornosci-Domena-2-2022.pdfa słowa Premiera, który mówiąc o elicie kraju porównał informatyka i szewca. Dyskusja wokół wypowiedzi Mateusza Morawieckiego – jak wskazuje redaktor naczelna Anna Kniaź – dotyczy nie tylko naszego środowiska, ale wyboru modelu cywilizacji, którym Polska będzie podążała.

Na łamach „Domeny” konsekwentnie poruszmy także inne społeczne i kulturowe implikacje cyfryzacji. W dziale „Informatyka i antroposfera” czytelnicy znajdą tym razem materiał prof. Marka Hetmańskiego o koncepcji o sztucznej inteligencji oraz bardzo ciekawy tekst prof. Kazimierza Krzysztofka o społecznych implikacjach przetwarzania dużych zbiorów danych.

Programiści powinni koniecznie zajrzeć to materiału podsumowującego sesję „Wyzwania inżynierii oprogramowania dla wsparcia najważniejszych trendów technologicznych”, przeprowadzonej w ramach majowej konferencji Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego. Wszyscy pasjonaci matematyki z pewnością zainteresują się artykułami o wynalezieniu zera i odwrotnej notacji polskiej. Bardziej złożone problemy prezentuje Marek Perkowski w kolejnej części „Przewodnika po nauczaniu informatyki kwantowej”.

W najnowszym numerze kontynuujemy także cykl dotyczący kwestii cyberbezpieczeństwa. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na tekst Michała Jaworskiego, który opisuje działania konieczne dla zabezpieczenia cyfrowego funkcjonowania państwa w kontekście zagrożenia ze strony Rosji. Możliwość wprowadzenia bardzo istotnej usługi z punktu widzenia cyfryzacji państwa – e-doręczeń – analizuje Kajetan Wojsyk.

Sekcja Informatyki Szkolnej przedstawia na łamach „Domeny” inicjatywę wspierającą nauczycieli w wykorzystaniu narzędzi otrzymanych w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”. Damian Gałuszka poleca najciekawsze edukacyjne gry komputerowe. Prezentujemy także grę planszową „Solar System Voyager”, stworzoną przez uczniów z Jastrzębia-Zdroju i nagrodzoną na targach innowacji w Bangkoku.

Numer kończą eseje autorstwa Wiesława Paluszyńskiego  – o biodruku 3D – oraz Michała Ogórka – o wynalazkach, które zawdzięczmy zbrojeniom i siermiężnych rozwiązaniach, które potrafią pomóc wygrać wojnę.

Całe czasopismo dostępne jest do darmowego pobrania pod linkiem: https://pti.org.pl/wp-content/uploads/2022/07/DOMENA-2-22_elektroniczna.pdf

Najważniejsze informacje

Informacje z oddziałów